Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż dóbr niematerialnych

27 lipca 1996 | Prawo | AG

Sprzedaż dóbr niematerialnych

Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim

Wiele kontrowersji powstaje na tle rozróżnienia sytuacji, kiedy jednocześnie występuje sprzedaż towarów, sprzedaż praw oraz świadczenie usług. Pojawiają się często umowy, które nie zawsze oddają rzeczywistą treść tych czynności lub są ich konglomeratem. Jednocześnie istnieją klasyczne umowy np. licencyjne. Spróbujmy zatem omówić problemy związane z kontraktami, nastręczającymi przecież podatnikom wielu trudności.

Sprawa ta wraca w pytaniach. W ustawie mamy bardzo precyzyjną definicję towaru: jest to rzecz ruchoma, a nie prawo. Ustawodawca świadomie zdecydował, że w początkowym okresie obowiązywania ustawy VAT ograniczyć przedmiotowo do opodatkowania sprzedaży wyłącznie wartości materialnych, czyli rzeczy materialnych, budynków, budowli i wszelkich postaci energii. Uznano, że zbycie praw nie będzie jeszcze podatkowi podlegało.

Ajak jest w innych krajach?

Różnie. Przeważa jednak tendencja objęcia podatku zbycia praw i innych dóbr niematerialnych. Sprawa ta może przynieść korzyści nie tylko fiskusowi (tzw. szersza baza podatku) , ale także np. licencjodawcy, który zawierając umowę licencyjną i ponosząc z tego tytułu np. nakłady inwestycyjne, uzyskuje prawo do zwrotu podatku, którego dziś nie ma. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 816

Spis treści
Zamów abonament