Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Straty w środkach obrotowych nie zawsze zmniejszą dochód przedsiębiorcy

05 stycznia 2011 | Prawo i praktyka | Izabela Lewandowska

Ubytki towarów na skutek kradzieży w firmie obciążają koszty działalności gospodarczej. Jednak pod pewnymi warunkami

Co do zasady takie straty są kosztem uzyskania przychodu – zarówno w świetle przepisów ustawy o PIT, jak i o CIT. Co do tego nie mają wątpliwości ani sądy administracyjne, ani przedstawiciele fiskusa.

Nie bez znaczenia jest też konstatacja, że w bliźniaczych, negatywnych katalogach kosztów zawartych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT i w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT, w których wymienia się m.in. niektóre straty, nie wskazano strat powstałych w środkach obrotowych. Zatem są one kosztem podatkowym, choć pod pewnymi warunkami.

Problemy pojawiają się, gdy przychodzi do konkretów. Świadczy o tym liczba indywidualnych interpretacji przepisów podatkowych, a także spore orzecznictwo sądowe dotyczące zaliczania tego rodzaju strat w ciężar kosztów firmy.

Z problemem kradzieży środków obrotowych (towarów handlowych) borykają się zwłaszcza przedsiębiorcy prowadzący działalność handlową – detaliczną i hurtową. Takie kradzieże są praktycznie nie do wyeliminowania, mimo podejmowania przez przedsiębiorców starań o ich zminimalizowanie. Dotyczy to zwłaszcza kradzieży sklepowych.

Poza definicją kosztów

Straty nie mieszczą się zasadniczo w pojęciu kosztów zdefiniowanym w art. 22 ustawy o PIT i art. 15 ustawy o PIT. Zdarzenie bowiem wywołujące szkodę nie służy ze swej istoty osiągnięciu przychodu ani zachowaniu czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8819

Spis treści
Zamów abonament