Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od towaru straconego w wyniku oszustwa trzeba zapłacić podatek

05 stycznia 2011 | Prawo i praktyka | Aneta Szwęch

Czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, nie są obciążone VAT. Wyłączenie to obejmuje np. handel narkotykami czy organami ludzkimi. Nie ma jednak zastosowania do wyłudzenia świadczeń

Prowadzę hurtownię artykułów instalacyjno-sanitarnych. Kilka dni temu wydałem klientowi dość dużą ilość towaru, za którą prawdopodobnie nigdy nie otrzymam zapłaty.

Okazało się bowiem, że nabywca posłużył się fałszywą tożsamością i wyłudził ode mnie towar. Czy ta transakcja jest opodatkowana VAT? Czy mam obowiązek rozliczenia VAT należnego od wyłudzonych towarów? – pyta czytelnik.

W obrocie gospodarczym zdarzają się transakcje, przy realizacji których dochodzi do naruszenia prawa. Powstają wówczas wątpliwości, czy wykonanie takiej czynności powoduje obowiązek opodatkowania VAT. Z art. 6 pkt 2 ustawy o VAT wynika bowiem, że jej przepisów nie stosuje się do czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.

Odpowiedź na pytanie, jakiego rodzaju czynności są wyłączone spod działania ustawy o VAT na podstawie tego przepisu, nie jest jednak oczywista. Z art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 ustawy o VAT wynika, że opodatkowana jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8819

Spis treści
Zamów abonament