Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wyliczyć rentę dla ryczałtowca

14 marca 2011 | Prawo | Izabela Lewandowska

O wysokości świadczenia wyrównującego częściową lub całkowitą utratę przez poszkodowanego możliwości zarobkowania decydują rzeczywiste dochody sprzed wypadku. Tak uznał w wyroku Sąd Najwyższy

 

Sąd Najwyższy potwierdził, że dotyczy to również poszkodowanego, który rozliczał się z fiskusem z dochodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W wypadku tej formy opodatkowania nie ustala się kosztów ich uzyskania, które są elementem wyznaczającym faktyczny dochód w sensie ekonomicznym.

Na podstawie dokumentów

Jan R. doznał bardzo poważnych obrażeń w wypadku samochodowym, do którego doszło w maju 1998 r. Sprawca zginął na miejscu. Za skutki wypadku wobec Jana R. odpowiada PTU z tytułu ubezpieczenia OC sprawcy.

Ponieważ Jan R. nie godził się z wysokością świadczeń zaoferowanych mu przez ubezpieczyciela dobrowolnie, sprawa znalazła się w sądzie. Wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia przyznanych w toku tej sprawy strony zaakceptowały. Kością niezgody okazała się wysokość renty mającej wyrównywać ubytek dochodów wynikających z utraty zdolności do pracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8876

Spis treści
Zamów abonament