Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Modelowa mniejszość

19 listopada 1993 | Kraj | AW

Modelowa mniejszość

O Serbo-Łużyczanach przeciętny Polak wie najczęściej, że dobrze mówią po polsku. Ponadto Łużyce kojarzą się z dwujęzycznymi nazwami miejscowości, które w epoce muru berlińskiego stanowiły dla podróżujących po NRD pewnego rodzaju egzotykę. W dzisiejszej, coraz bardziej zatomizowanej, pełnej narodowościowych konfliktów Europie, ten najmniejszy słowiański naród, jak się wydaje, ma luksusową sytuację. Oczywiście mniejszości narodowej. Tak też prezentuje to rząd niemiecki, zarówno w raporcie przedstawionym na majowej konferencji KBWE w Warszawie, jak i przy okazji niedawnej wizyty polskich dziennikarzy na Łużycach.

Wizytę spowodowało zaproszenie niemieckiej Ost-Akademii, którą utrzymuje niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Pierwszą prawdą, jakiej potwierdzenie znaleźliśmy natychmiast było to, że faktycznie Łużyczanie mówią po polsku. Tak powitał nas w głównej siedzibie Związku Łużyczan "Domowinie", między innymi jego przewodniczący Bjarnat Cyż.

Po drugie, nadal nieco egzotycznie wyglądają podwójne nazwy, nie tylko na tablicach z nazwami miejscowości, ale też na witrynach sklepów, na przykład z "Lebensmittel", czyli "Żywidłami". Poza tym Budziszyn widziany z zewnątrz nie różni się niczym specjalnym od krajobrazu całych, przeobrażających się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 119

Spis treści
Zamów abonament