Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielki błąd chemików

24 listopada 1993 | Nauka i Technika | KF

Trucizna groźniejsza niż cyjanek

Wielki błąd chemików

Zrobiły karierę technologiczną porównywalną z freonem, i podobnie jak w przypadku freonów, chemicy dziś przyznają: to był nasz błąd.

PCBs -- polichloropodobne bifenyle, bo one kryją się pod tym tajemniczym skrótem, są jedną z najgroźniejszych trucizn środowiska. Należą do związków chemicznych praktycznie nie ulegających rozkładowi biologicznemu. Ich zdolność do zalegania w środowisku jest zadziwiająca. Ślady PCBs odkryto właściwie wszędzie -- nawet w odległych regionach Afryki i Antarktydy.

W latach 1950-1970 PCBs były produkowane w znacznych ilościach i szeroko stosowane jako podstawowe komponenty cieczy izolacyjnych do napełniania transformatorów i kondensatorów, jako płyny hydrauliczne, dodatki do farb, lakierów, do papieru, klejów samoprzylepnych oraz jako plastyfikatory do tworzyw sztucznych, środki konserwujące i impregnujące.

Obecnie w wielu krajach stosowanie PCBs jest zabronione lub ograniczone. W Japonii już w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 123

Spis treści
Zamów abonament