Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak założyć szkołę niepubliczną

12 marca 2013 | Prawo i praktyka | Grzegorz Byszewski

Uprawnienia publicznej placówki oświatowej można w każdej chwili stracić. Stanie się tak, gdy w trybie nadzoru pedagogicznego zostanie stwierdzone, że nie spełnia ona wszystkich wymogów programowych przewidzianych w przepisach

Kolejna fala wyżu demograficznego będzie w ciągu najbliższych lat dorastała do wieku szkolnego. To jest dobra okazja do wejścia na rynek niepublicznej szkoły, zwłaszcza że sytuacja finansowa samorządów zmusza je do podejmowania decyzji o likwidacji bądź łączeniu wielu szkół.

Kwestie wymogów, jakie należy spełnić, aby uzyskać pozwolenie na założenie szkoły i placówki niepublicznej, reguluje ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Szkoły prowadzone są zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej.

Wpis do ewidencji

Szkoły niepubliczne mogą zakładać osoby prawne i fizyczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego zobowiązaną do utrzymywania odpowiedniego typu szkół na danym terytorium. W zgłoszeniu umieszcza się dane personalne i miejsce zamieszkania osoby zamierzającej utworzyć placówkę. Jeśli będzie ją prowadzić osoba prawna, wtedy wpisuje się dane określające jej nazwę oraz adres siedziby.

Wniosek powinien precyzować typ i rodzaj szkoły oraz planowaną datę rozpoczęcia jej funkcjonowania, wskazywać lokalizację placówki oraz informować o jej warunkach lokalowych uwzględniających możliwość wprowadzenia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i nauki (zgodnie z przepisami o bhp). Wszystko to ma pozwalać na realizację zadań statutowych oraz odbywanie się zajęć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 9484

Wydanie: 9484

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament