Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzeczpospolita wyjaśnia

12 marca 2013 | Poradnik dla podatników | Przemysław Wojtasik

- Czy można odliczyć wartość wsparcia niematerialnego, jakiego udzieliliśmy organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego?

Może być z tym problem. Urzędy uważają, że gratisowa usługa nie wiąże się z uszczerbkiem w majątku. A to jest warunek uznania czynności za darowiznę. Zgodnie z art. 888 kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Mówiąc prościej, musi coś stracić, a obdarowany zyskać. Zdaniem fiskusa ten pierwszy warunek nie jest spełniony przy wykonaniu bezpłatnej usługi.

Ten pogląd potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. III SA/Wa 2785/06).

W rozpatrywanej sprawie księgowa odliczyła sobie od dochodu wartość świadczonych bezpłatnie usług na rzecz ośrodka szkolno-wychowawczego. Urząd skarbowy zakwestionował rozliczenie, twierdząc, że nie doszło do zmniejszenia jej majątku, nie było więc darowizny.

Sąd przyznał mu rację, bo podatniczka nie przekazała żadnego składnika swojego mienia – pieniędzy, rzeczy ani innych praw majątkowych.

Wydanie: 9484

Wydanie: 9484

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament