Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czekamy na biały dym nad Kaplicą Sykstyńską

12 marca 2013 | Pierwsza strona | jagi
źródło: AFP

Dzisiaj o godz. 16.30 w watykańskiej Kaplicy Sykstyńskiej (na zdjęciu) rozpocznie się konklawe. Zgodnie z odwieczną procedurą wyboru nowej głowy Kościoła katolickiego ze swego grona dokona tym razem 115 kardynałów.

Uczestnicy konklawe nie mogą się kontaktować ze światem zewnętrznym (stąd nazwa elekcji „con clave" – pod kluczem). W dobie współczesnej techniki oznacza to także odcięcie się od telefonów i Internetu. Chodzi o zachowanie całkowitej tajemnicy, która obowiązuje wszystkich, także osoby pełniące funkcje pomocnicze. Jej dochowanie ma gwarantować przysięga na Biblię.

Nie wiadomo, ile czasu minie do chwili, gdy nad kaplicą pojawi się biały dym oznajmiający wybór nowego papieża, a on sam pozdrowi wiernych z Loggii Błogosławieństw bazyliki watykańskiej. Być może wybór zakończy się szybko – jeśli kardynałowie elektorzy poprą kandydaturę któregoś z najczęściej wymienianych „papabili" – np. kard. Angelo Scolę. Jeśli jednak nie uda się zebrać 2/3 głosów, wówczas konklawe może potrwać nawet kilka dni.

 

Wydanie: 9484

Wydanie: 9484

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament