Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy pieniądze z ZUS nie wystarczą

22 marca 2013 | Prawo i praktyka | Ewelina Stobiecka
Ewelina Stobiecka
źródło: Rzeczpospolita
Ewelina Stobiecka

Poszkodowany w wypadku przy pracy może żądać od pracodawcy uzupełnienia rekompensaty z ubezpieczeń społecznych za doznane szkody. Musi jednak wykazać, że ponosi on winę za zdarzenie

Odpowiedzialność pracodawcy względem pracowników jest uregulowana inaczej niż w relacji pracownik – pracodawca. Różnica wynika z zasady ochrony zatrudnionego jako ekonomicznie słabszej strony w stosunku pracy.

W wielu przypadkach nie podlega ona ograniczeniom lub jest określona tylko jej dolna granica. Ponadto czasem poza odpowiedzialnością z kodeksu pracy w grę wchodzi również ta określona regułami prawa cywilnego.

Ponadto pracodawca odpowiada bez względu na to, czy wyrządził szkodę umyślnie, czy nie. Jego odpowiedzialność może mieć – w zależności od sytuacji – charakter kontraktowy – gdy wynika z niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązku lub deliktowy – gdy jest skutkiem dopuszczenia się czynu niedozwolonego.

Zbyt niska kwota

W razie gdy pracownik uległ wypadkowi przy pracy po stronie zatrudniającego może wystąpić tzw. odpowiedzialność uzupełniająca. Dzieje się tak, gdy poszkodowany wystąpi o odszkodowanie, zadośćuczynienie lub rentę wyrównawczą, rentę z tytułu zwiększonych potrzeb, czy rentę z tytułu zmniejszenia widoków na przyszłość. Jego roszczenia mogą też dotyczyć kosztów leczenia, zakupu leków lub innych koniecznych i celowych wydatków związanych z utraconym zdrowiem na skutek tego zdarzenia.

Pracownik może żądać uzupełnienia, kiedy przyznano mu świadczenia z ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9493

Wydanie: 9493

Spis treści
Zamów abonament