Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie będą emerytury po likwidacji OFE

01 lipca 2013 | Ekonomia | Adam Gola
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Rządowe propozycje zmian w II filarze oznaczają faktyczną likwidację kapitałowej części systemu emerytalnego – pisze członek zarządu Pocztylion-Arka PTE.

Przedstawiciele rządu ogłosili raport w sprawie tzw. przeglądu systemu emerytalnego. Zaprezentowane w nim warianty zmian w II filarze, obok pomysłu stopniowego przejmowania przez ZUS na 10 lat przed emeryturą oszczędności Polaków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych, oznaczają faktyczną likwidację kapitałowej części systemu emerytalnego. Dostrzegając pogarszającą się sytuację budżetu państwa i fiskalny kontekst propozycji rządowych, warto się zastanowić, jakie skutki dla przyszłych emerytów niesie ze sobą operacja przejęcia przez państwo oszczędności zgromadzonych w OFE.

Obciążenie dla budżetu

Aktywa otwartych funduszy emerytalnych to około 270 mld zł, podczas gdy bieżący deficyt FUS to około 50 mld. Oznacza to, że nasze oszczędności emerytalne dadzą budżetowi wytchnienie na około 5 lat. A co potem? Potem na emeryturę przechodzi powojenny wyż i gwałtownie pogarsza się struktura demograficzna wskutek istotnego wzrostu liczby emerytów do poziomu ponad 8 mln w 2020 r. W kolejnych latach będzie już tylko gorzej (chyba że wdrożymy skuteczną politykę prorodzinną i imigracyjną, ale jej skutki dopiero byłyby odczuwalne ok. 2040 roku). Wykres nr 1 przedstawia relację pracujących i emerytów, z uwzględnieniem już przesunięcia wieku przejścia na emeryturę (szacunki na podstawie rządowego materiału: „Zrównanie i podniesienie wieku emerytalnego", Warszawa, 17...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9575

Wydanie: 9575

Spis treści
Zamów abonament