Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Choroba nie uchroni przed karą

06 września 2013 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Zazwyczaj 3-miesięczne zwolnienie lekarskie pozwoli podwładnemu, który naruszył obowiązek pracowniczy, uniknąć sankcji porządkowych. Pewne jest jednak, że szef skontroluje taką absencję

Art. 108 k.p. pozwala pracodawcy zastosować pracodawcy karę upomnienia lub nagany w określonych przypadkach. Należą do nich: nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania w niej nieobecności.

Ponadto za to, że etatowiec łamie przepisy bhp lub przeciwpożarowe, opuszcza pracę bez usprawiedliwienia, stawia się do firmy nietrzeźwy lub spożywa alkohol w czasie pracy, może mu też grozić kara pieniężna.

Czas na decyzję

Szef nie może zastosować kary po upływie 2 tygodni od chwili, kiedy dowiedział się o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po 3 miesiącach od dopuszczenia się uchybień. Przed wymierzeniem sankcji musi wysłuchać pracownika. Jest to swego rodzaju jego prawo do obrony. Znając tę regulację, pracownik może np. pójść na zwolnienie lekarskie, aby uniknąć odpowiedzialności. Nic to nie pomoże – ustawodawca przewidział taki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9632

Wydanie: 9632

Spis treści

Moje Podróże

Media planet

Rzecz o biznesie

Zamów abonament