Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Internet może pomóc

28 października 2013 | Prawo | Renata Krupa-Dąbrowska

Pro bono | Brakuje systemowych rozwiązań dotyczących bezpłatnego poradnictwa prawnego w Polsce. Są pomysły, jak to zmienić.

Jest już gotowy raport dotyczący pomocy prawnej. To pierwsze tego typu badanie dotyczące bezpłatnego poradnictwa w Polsce. Jego opracowanie zleciło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a pieniądze na ten cel pochodziły z unijnych dotacji. Ma on pomóc przygotować system bezpłatnego poradnictwa. Polska jest bowiem jednym z ostatnich krajów unijnych, które nie mają państwowego systemu przedsądowej pomocy prawnej.

– W 2012 r. aż w 18 tys. spraw rozpatrywanych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich pouczyliśmy wnioskodawców o przysługujących im prawach. Jest to dowód, jak wielka jest skala niedoinformowania obywateli – wskazuje prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich.

Trzy modele

Raport przygotowały Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych, Instytut Prawa i Społeczeństwa, Instytut Spraw Publicznych oraz Związek Biur Porad Obywatelskich. Wynika z niego, że od lat pomoc rozwija się dzięki organizacjom pozarządowym, takich jak m.in. biura porad obywatelskich, studenckie poradnie prawne, Federacja Konsumentów. Są także instytucje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9676

Wydanie: 9676

Spis treści
Zamów abonament