Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak unieważnić małżeństwo kościelne

08 listopada 2013 | Prawo | Rafał Kornat
Rafał Kornat
źródło: materiały prasowe
Rafał Kornat

procesy | Drugi ślub kościelny? Dlaczego nie. Wcześniej jednak trzeba się postarać o uznanie pierwszego małżeństwa za nieważne. Właściwy będzie sąd biskupi.

Rozstrzyganie spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa należy do kompetencji sądów kościelnych. Proces ma na celu ustalenie, czy faktycznie małżeństwo zostało zawarte nieważnie i pozostaje nieważne z punktu widzenia prawa kanonicznego.

Od czego zacząć

Prawomocny wyrok odpowiada na pytanie: czy dane małżeństwo jest nieważne z konkretnego tytułu prawnego? Jeżeli orzekana jest decyzja pozytywna, strony mają możliwość zawarcia nowego związku małżeńskiego z inną osobą.

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego rozpoczyna się od wniesienia skargi powodowej do sądu kościelnego przez jednego z małżonków. Jeśli skarga nie będzie prawidłowo sformułowana, sąd nie może wszcząć kanonicznego procesu małżeńskiego.

Skarga powinna zawierać oznaczenie sądu kościelnego, w którym sprawa ma być rozpatrywana, dane personalne strony powodowej i pozwanej, w tym ich miejsce zamieszkania lub pobytu. Ma wskazywać, na jakim tytule prawnym opiera się strona procesowa. Warto podać także dodatkowe informacje, takie jak dane parafii, w której zostało zawarte małżeństwo, oraz kiedy został zawarty ślub kościelny. Skarga nie jest zapisem ani zarysem historii rozpadającego się małżeństwa, jak w procesie świeckim o rozwód. Opisujemy w niej postępowanie współmałżonki(a) w nawiązaniu do nieprawidłowych sytuacji z życia małżeńskiego, aby sąd mógł odnaleźć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9685

Wydanie: 9685

Spis treści
Zamów abonament