Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracodawca płaci za naukę i wymaga

20 grudnia 2013 | Prawo i praktyka | Patrycja Zawirska Łukasz Sobolewski

Kontrakt szkoleniowy zobowiąże etatowca, 
aby pozostał na etacie po zakończeniu edukacji nawet przez trzy lata.

Specjalizacja oraz rozwój technologii sprawiają, że jedynie ciągłe dokształcanie zapewni etatowcowi silną pozycję w firmie. Także pracodawcom zależy na wykwalifikowanej kadrze, która zbuduje wartość przedsiębiorstwa. Szef, który stworzy warunki sprzyjające podnoszeniu umiejętności personelu, może liczyć na uzyskanie przewagi konkurencyjnej.

Osiągnąć to można dzięki zawarciu przewidzianej w prawie pracy tzw. umowy szkoleniowej. Ma ona jednak zarówno zalety, jak i wady - i to dla obu stron.

Kodeks pracy przewiduje wiele udogodnień dla pracowników, którzy dokształcają się za zgodą lub z inicjatywy przełożonych. Szef nie ma przy tym skonkretyzowanego obowiązku stworzenia warunków służących uzyskaniu określonych kwalifikacji (wyrok Sądu Najwyższego z 25 maja 2000 r., I PKN 657/99). Pracodawca może być zainteresowany zdobyciem przez etatowca dodatkowych umiejętności, ale z drugiej strony obawiać się, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9720

Wydanie: 9720

Spis treści

Biznes Trendy

Media planet

Zamów abonament