Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Tacy sami, a portfel między nami

20 grudnia 2013 | Jacy są polscy pracownicy
Ponad jedna trzecia polskich rolników w badaniu PIAAC  ma umiejętności na poziomie 1 lub niższym
źródło: Rzeczpospolita
Ponad jedna trzecia polskich rolników w badaniu PIAAC ma umiejętności na poziomie 1 lub niższym
Zwykle najlepsze kompetencje mają pracownicy z tzw. sektora usług nowoczesnych,  do którego zalicza się te związane m.in. z informatyką, finansami czy marketingiem
źródło: Rzeczpospolita
Zwykle najlepsze kompetencje mają pracownicy z tzw. sektora usług nowoczesnych, do którego zalicza się te związane m.in. z informatyką, finansami czy marketingiem
źródło: Rzeczpospolita

Polscy pracownicy niewiele odbiegają dziś kompetencjami od tych z krajów zachodniej Europy. Opłaca im się podwyższać kwalifikacje, bo to wyraźnie zwiększa zarobki, ale wciąż jeszcze bardziej opłaca im się emigracja zarobkowa.

Pracujący, czyli bardziej kompetentni - to ogólny wniosek, który można sformułować, przyglądając się wynikom Międzynarodowego Badania Kompetencji Osób Dorosłych we wszystkich badanych krajach. Ci, którzy aktualnie pracują, lepiej radzili sobie zarówno z zadaniami dotyczącymi rozumienia tekstu, jak i wymagającymi umiejętności matematycznych. W Polsce różnica między pracującymi a biernymi zawodowo w rozumieniu tekstu wyniosła 23 punkty, a w rozumowaniu matematycznym – 28 punktów.

Zwykle też najlepsze kompetencje mają pracownicy z tzw. sektora usług nowoczesnych, do którego zalicza się te związane z informatyką, finansami, ubezpieczeniami, komunikacją, reklamą, marketingiem, obsługą rynku nieruchomości, doradztwem podatkowym czy księgowością. – Ci pracownicy uzyskiwali w badaniu PIAAC przeciętnie 299 punktów z rozumienia tekstu – mówi dr Agnieszka Chłoń-Domińczak, lider Zespołu Edukacji i Rynku Pracy IBE. – Z rozumowania matematycznego zdobywali przeciętnie 295 punktów. Te średnie wyniki w Polsce są zbliżone do średnich wyników osiąganych przez pracowników tych branż w krajach OECD.

Średnio wykwalifikowani poniżej średniej

Między Polską a innymi krajami biorącymi udział w badaniu jest jednak trochę różnic. Nie są one zbyt wielkie,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9720

Wydanie: 9720

Spis treści

Biznes Trendy

Media planet

Zamów abonament