Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uczcie się od Brazylii, Chin i Turcji

17 stycznia 2014 | Ekonomia i Rozwój
źródło: materiały prasowe
Budowa chińskiego prezentu – teatru narodowego w Dakarze w Senegalu
źródło: AFP
Budowa chińskiego prezentu – teatru narodowego w Dakarze w Senegalu

Jan Krzysztof Kulig | Niech rząd pokaże, jak zamierza zorganizować wsparcie polskich przedsiębiorców chcących działać w Afryce.

Bezpieczeństwo surowcowe, zrównoważony budżet państwa i rozwój rodzimych firm – to wszystko udaje się osiągnąć kilku krajom nieafrykańskim, ale w Afryce aktywnym gospodarczo. Tę prawidłowość niedawno dostrzegli rządzący Polską. Ostatnio mieliśmy serię zachęt, głównie słownych, kierowanych do polskich przedsiębiorców: złote runo ma się znajdować na Czarnym Lądzie. Zanim jednak polskie firmy ruszą masowo po kokosy, warto przyjrzeć się mechanizmom, jakie wypracowały Brazylia, Chiny i Turcja. To państwa, które odnoszą sukcesy w Afryce, choć są tam obecne stosunkowo krótko. Być może pojawi się wówczas szansa, by potencjalna polska wyprawa gospodarcza na ten kontynent nie skończyła się porażką i stratami finansowymi.

Trzy problemy, jedno lekarstwo

Każdy z trzech wymienionych krajów znalazł się w swoim czasie w trudnej sytuacji gospodarczej. Brazylia zbytnio uzależniła się od handlu z USA i Europą. Chiny boleśnie odczuły skutki embarga nałożonego przez Zachód po masakrze na placu Tiananmen. Turcja nie mogąc się doczekać wejścia do Unii i spodziewanych z tego profitów, także musiała znaleźć nowy sposób postępowania. Do tego doszły mocarstwowe ambicje każdego z państw. Środkiem do realizacji tych zamierzeń okazała się w każdym z trzech wypadków ekspansja w Afryce. Co ciekawe, odbywała się ona wedle zbliżonych do siebie modeli,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9740

Wydanie: 9740

Spis treści
Zamów abonament