Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski domek z kart

27 stycznia 2014 | Publicystyka, Opinie | Wiesław Walendziak Rafał Kasprów
Tani polski gaz służy tylko  do tego, aby PGNiG mogło płacić za sprowadzany  z Rosji surowiec więcej niż Niemcy – uważają autorzy tekstu.
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Fotorzepa
Tani polski gaz służy tylko do tego, aby PGNiG mogło płacić za sprowadzany z Rosji surowiec więcej niż Niemcy – uważają autorzy tekstu.

Realnymi ośrodkami władzy w Polsce są dziś zarządy spółek Skarbu Państwa. Działają praktycznie poza kontrolą ze strony polityków 
i mediów – twierdzą przedsiębiorcy.

W „House of Cards", ulubionym serialu politycznych elit po obu stronach Atlantyku, finałowe sceny rozgrywają się wokół konfliktu między dwoma energetycznymi biznesami: gazu łupkowego i nuklearnym. Zarówno filmowa, jak i prawdziwa Ameryka uczestniczy w ścieraniu się interesów i ich aktywnym forsowaniu.

Wszystkie liczące się postaci amerykańskiej sceny politycznej są w jakiś sposób zaangażowane w grę związaną z tempem biznesowego rozwoju, narzucanymi regulacjami, wsparciem administracji rządowej dla tych konkurencyjnych branż. Finalny rezultat to czterokrotnie niższe ceny gazu niż w Polsce, wynikające z tego znacznie niższe ceny wytwarzania energii elektrycznej i przełamująca kryzys, konkurencyjna gospodarka.

Mimo niskich cen gazu oprócz 65 działających elektrowni nuklearnych w przygotowaniu są kolejne cztery. Ponad 100 reaktorów komercyjnych i dziesiątki badawczych opłacają się mimo niskich cen energii. Będąc politykiem w mocarstwie nr 1 na świecie, nie można po prostu nie interesować się i nie zajmować tymi zagadnieniami. Wiedzą o tym nawet scenarzyści popularnego serialu...

Mieszanie gazu

W Polsce jest inaczej. Treścią polityki staje się zegarek ministra Nowaka. Za to można przez sześć lat stabilnych politycznie rządów nie przyjąć ani rozwiązań legislacyjnych, ani strategii rządowych dotyczących zarówno gazu łupkowego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9748

Wydanie: 9748

Spis treści
Zamów abonament