Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób amortyzować nieruchomości

23 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Joanna Litwińska

SKŁADNIKI MAJĄTKU | Odpisy można uwzględniać w równych ratach miesięcznych, kwartalnie lub jednorazowo na koniec roku. Przepisy przewidują podwyższenie stawek z wykazu w przypadku budynków pogorszonych lub użytkowanych w złych warunkach.

Joanna Litwińska

Wydatki na niektóre składniki majątku nie mogą zostać zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Kosztem podatkowym będą natomiast odpisy amortyzacyjne. Dotyczy to m.in. składników majątkowych definiowanych jako środki trwałe. Warunki te mogą spełniać na przykład nieruchomości >patrz ramka.

Ogólne zasady

Amortyzacji podlegają określone składniki majątku, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, jeżeli ich okres używania jest dłuższy niż rok, są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

Wartość początkową, od której dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, w przypadku nieruchomości ustala się według zasad ogólnych, czyli zgodnie z art. 16g ust. 1 ustawy o CIT. Co do zasady będzie to:

∑ cena nabycia – jeżeli nieruchomość została kupiona przez podatnika,

∑ cena wytworzenia – jeżeli podatnik wytworzył nieruchomość we własnym zakresie.

Uwaga! Jeżeli przy zakupie na akcie notarialnym nie ma oddzielnie wskazanych wartości gruntu oraz stojących na nim budynków nabytych przez podatnika, to w celu ustalenia wartości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9821

Wydanie: 9821

Spis treści
Zamów abonament