Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostrożnie z dobrowolnym poddaniem się odpowiedzialności

04 czerwca 2014 | Prawo i praktyka | Paweł Chodziński
Paweł Chodziński
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Paweł Chodziński
Wzór wniosku o zezwolenie na DPO
źródło: Rzeczpospolita
Wzór wniosku o zezwolenie na DPO

PROCEDURY | Przepisy przewidują możliwość zakończenia postępowania karnego skarbowego bez skazania sprawcy. Obok niewątpliwych zalet rozwiązanie takie może mieć również niekorzystny wpływ na toczącą się sprawę podatkową.

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności staje się coraz bardziej popularną formą zakończenia postępowania karnego skarbowego bez skazania sprawcy. Korzyści wynikające z zastosowania dobrowolnego poddania się odpowiedzialności są obopólne. Wymiar sprawiedliwości zyskuje na szybkim zakończeniu sprawy, choć nie bez znaczenia jest uiszczenie w całości wymaganej należności publicznoprawnej, jak również kwoty grzywny oraz kosztów postępowania. Korzyścią dla sprawcy czynu jest natomiast uniknięcie niezwykle dotkliwych skutków skazania, ponieważ wyrok zezwalający na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności nie podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Karnego. Nie jest również przesłanką tzw. recydywy skarbowej.

Z praktyki sądów administracyjnych wynika, że instytucja dobrowolnego poddania się odpowiedzialności może mieć jednak niekorzystny wpływ na toczące się postępowanie podatkowe.

Instytucja dobrowolnego poddania się odpowiedzialności (dalej: DPO) jest formą zaniechania ukarania sprawcy i została uregulowana w art. 17–18 oraz art. 142–149 ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (dalej: k.k.s.). DPO umożliwia zakończenie postępowania karnego skarbowego z pominięciem skazania sprawcy wykroczenia lub przestępstwa skarbowego.

Dwuetapowy przebieg

Procedura zastosowania instytucji DPO jest podzielona na dwa etapy. W pierwszym kroku, jeszcze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9855

Wydanie: 9855

Spis treści
Zamów abonament