Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hazard na koszt obywateli

30 czerwca 2014 | Publicystyka, Opinie | Kornel Morawiecki
źródło: archiwum prywatne

Im więcej płacimy do OFE, tym bardziej zadłużamy kraj na wypłaty bieżących świadczeń. Gdzie tu sens, gdzie logika? – zastanawia się były przywódca Solidarności Walczącej.

Międzynarodowe instytucje finansowe tak omamiły polskie elity i opinię publiczną, że z ochotą nałożyliśmy na siebie pęta OFE. Część z tych, którzy te pęta na nas nakładali, przejrzała na oczy. Zreflektował się nasz rząd. Wielkie media, polityczne i biznesowe kręgi jednak nadal mamią Polaków.

Czyja racja

Przed 15 laty telewizyjne reklamy OFE przekonywały nas, że dzięki składkom lokowanym w II filarze będziemy mieli sowite emerytury. Dziś brzmi to jak ponury żart. Pierwsza wypłacona emerytura w 2009 r. wynosiła 23 złote, dzisiejsze średnie dodatki z OFE to 90 złotych. Fundusze zastrzegały, że te dodatki będą płacone jedynie przez dziesięć lat od przejścia na emeryturę. Teraz częściowo się z tego wycofują.

Były premier Jan Krzysztof  Bielecki mówił: „Za eksperyment z II filarem zapłaciliśmy 280 mld złotych, całkiem niemałą sumę". I pytał: „Czy mogą być szczęśliwe OFE i rynek kapitałowy w nieszczęśliwym państwie?".

Czy obowiązkowe przekazywanie części zarobionych pieniędzy do funduszy grających na giełdach to dobre czy złe rozwiązanie?

Dlaczego żadne państwo rządzone przez elity dbające o obywateli tego systemu nie wprowadziło? Dlaczego niczego podobnego nie ma i nie było w Niemczech, we Francji, w Anglii, USA, we Włoszech, w Hiszpanii, Japonii, Czechach, Rosji itd.? I dlaczego kraje, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9876

Wydanie: 9876

Spis treści

Pierwsza strona

Media planet

Polskie Meble

Rzecz o biznesie

Zamów abonament