Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwadzieścia siedem lat na tratwie "Kultury"

11 stycznia 1997 | Plus Minus | ES

Pożegnanie Michała Hellera (1922--1997)

Dwadzieścia siedem lat na tratwie "Kultury"

Elżbieta Sawicka

Ile stron maszynopisu liczyły "Notatki rosyjskie" Michała Hellera, podpisywane pseudonimem Adam Kruczek? Sześć? Siedem? Nie więcej. "Kultura" paryska zamieszczała je od dwudziestu siedmiu lat, początkowo jako "Przegląd prasy sowieckiej", po rozpadzie ZSRR tytuł rubryki zmieniono. Ostatnie "Notatki rosyjskie" ukażą się w styczniowym numerze.

Heller wyjechał niedawno na Węgry, gdzie wydano właśnie jego książkę. Wrócił z grypą, bardzo zaziębiony. Serce miał chore od dawna. Zofia Hertz wspomina, że czekała na "Notatki" do ostatniej chwili, wreszcie tuż przed zamknięciem numeru zadzwoniła: "Panie Michale, już czas. Co robimy? Może napisze pan choć jeden akapit wyjaśniający czytelnikom, że z powodu choroby >>Notatki<< się nie ukażą? ".

Od dwudziestu siedmiu lat Adam Kruczek nie zawiódł czytelników "Kultury" ani razu, więc teraz też się zmobilizował i napisał. Krócej niż zwykle. Ostatnie pięć stron.

Michał Heller, znawca dziejów Rosji i problematyki sowietologicznej, napisał kilkanaście grubych książek, przetłumaczonych na różne języki. Wiele z nich ukazało się po polsku -- w Instytucie Literackim, w wydawnictwach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 964

Spis treści
Zamów abonament