Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tak dobrze nie było od dawna

07 lipca 2014 | Kraj
W tym roku fundusze obligacji radzą sobie lepiej, gorzej z funduszami akcji
źródło: Rzeczpospolita
W tym roku fundusze obligacji radzą sobie lepiej, gorzej z funduszami akcji
Wciąż daleko do rekordu
źródło: Rzeczpospolita
Wciąż daleko do rekordu
Towarzystwa funduszy inwestycyjnych (dane w mln zł)
źródło: Rzeczpospolita
Towarzystwa funduszy inwestycyjnych (dane w mln zł)

TFI | Po bardzo udanym ubiegłym roku towarzystwa funduszy inwestycyjnych szykują się na wyhamowanie tempa napływu środków.

Jan Morbiato

W 2013 r. TFI zarobiły na czysto 426 mln zł, czyli o 30 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. Poprawy wyników finansowych tego rzędu zarządzający funduszami nie osiągali od lat. Pod względem nominalnej wartości zysku netto ubiegły rok był najlepszy od 2011 r.

W 2014 r. towarzystwom będzie trudno utrzymać taką dynamikę zysków. Dlaczego? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zrozumieć, dzięki czemu 2013 r. był dla TFI taki udany. Sukces zależał od trzech głównych czynników.

Trzy filary powodzenia

Po pierwsze – wzrosły aktywa funduszy zarządzanych przez TFI, o prawie 33 proc., do ponad 212 mld zł. Działo się tak zarówno ze względu na napływ nowego kapitału (przewaga wpłat nad wypłatami), jak i wzrost wartości samych aktywów (jeżeli na giełdzie jest hossa, drożeją akcje w portfelach funduszy). Porównując tempo wzrostu aktywów TFI (33 proc.) ze wzrostem zysków (30 proc.), widać, jak bezpośrednie jest powiązanie między nimi. Wyższa wartość funduszy oznacza wyższe przychody z tytułu opłaty za zarządzanie, a więc i wyższe zarobki TFI.

Po drugie – w 2013 r. zmieniła się struktura aktywów. Więcej pieniędzy klientów zaczęło płynąć do funduszy, na których...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9882

Wydanie: 9882

Spis treści
Zamów abonament