Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za wcześnie na wyrok w sprawie więzień CIA

25 sierpnia 2014 | Prawo | Marek Domagalski
autor zdjęcia: Justyna Cieślikowska
źródło: Materiały MSZ

O tym, że Strasburg nie był przygotowany od strony proceduralnej, by rozstrzygnąć sprawę tajnych więzień, 
jak Polska chce przekonać II instancję i zyskać możliwość przedstawienia niejawnych dowodów – opowiada prof. Artur Nowak-Far, wiceminister spraw zagranicznych, który reprezentował nasz kraj 
przed Trybunałem, w rozmowie z Markiem Domagalskim.

Czy rząd, panie ministrze, podtrzymuje zapowiedź odwołania się od wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie więzień CIA w Polsce? Chyba dobrze nazywam tę sprawę?

Prof. Artur Nowak-Far: Dobrze – utarło się tak ją nazywać. To jest uznana nazwa, powszechnie zrozumiała. Rząd jeszcze w tym zakresie formalnej decyzji nie podjął. Ale myślę, że to już tylko kwestia formalności. Zapadły wyrok nie może nas satysfakcjonować. Istnieją poważne przesłanki, by złożyć odwołanie.

Jakie argumenty powoła Polska w odwołaniu od strasburskiego wyroku?

Część będzie powtórzeniem argumentów, które już podnosiliśmy. Przede wszystkim przedwczesność podejmowania tej sprawy przez Trybunał, zanim jeszcze zakończyło się śledztwo. Drugi argument, też już znany, to ten, że Trybunał – w kontekście tej sprawy – działa nieco wadliwie. Chodzi o to, że nie ma on wewnętrznych procedur, które umożliwiają państwom stronom europejskiej konwencji praw człowieka przekazywanie mu tajnych materiałów. Dlatego możliwość zaznajomienia się ze wszystkimi okolicznościami sprawy przez Trybunał jest ograniczona. Sędziowie w tym zakresie przyjęli werdykt, opierając się na niepełnym materiale dowodowym.

Trybunał uznał, że rząd Polski nie zaprzeczył faktom podanym przez skarżących. Czy nie należało tego zrobić? Po prostu iść w zaparte?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9923

Wydanie: 9923

Spis treści

Media planet

Zamów abonament