Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Śmierć gen. Papały wciąż zagadką

30 sierpnia 2014 | Kraj | Grażyna Zawadka
Gen. Marek Papała zginął na parkingu przed blokiem, w którym mieszkał, w czerwcu 1998 r. Na zdj. policjanci na miejscu zbrodni
autor zdjęcia: Przemek Wierzchowski
źródło: PAP
Gen. Marek Papała zginął na parkingu przed blokiem, w którym mieszkał, w czerwcu 1998 r. Na zdj. policjanci na miejscu zbrodni

Wersja o spisku na jego życie ostatecznie upadła. Ale w nowej 
też jest sporo wątpliwości.

Nigdy dotąd świat przestępczy nie podniósł ręki na szefa policji i nie zdarzyło się, by w sprawie tej samej zbrodni dwie prokuratury prezentowały sprzeczne wersje zdarzeń. Dzisiaj w grze jest tylko jedna: z Igorem P., złodziejem samochodów w roli głównej.

Biznesmen z USA Edward Mazur, przez lata podejrzewany o zlecenie zabójstwa gen. Papały, kilka dni temu został uwolniony od zarzutu.

Strzał w głowę

Generał Marek Papała został zastrzelony z pistoletu z tłumikiem na parkingu przed blokiem w Warszawie, gdzie mieszkał, 25 czerwca 1998 roku. Podjechał pod blok, otworzył drzwi samochodu, ale wysiąść nie zdążył. Zabójca podszedł, wycelował w głowę i jednym strzałem zabił. Po ponad 16 latach od tamtych tragicznych wydarzeń tylko to jest pewne.

Cała reszta, a więc motyw zbrodni, zabójca i ewentualni zleceniodawcy – o ile tacy byli – to jedna wielka niewiadoma.

Prokuratura Apelacyjna w Warszawie, która przez lata badała śmierć Papały, utrzymywała, że generał zginął w wyniku spisku grupy ludzi, których interesom zagroził.

Jako zleceniodawców wskazywała: Andrzeja Z. ps. Słowik, kiedyś bossa gangu pruszkowskiego, i Ryszarda Boguckiego oraz biznesmena z USA Edwarda Mazura. Wedle tej hipotezy opartej na zeznaniach Artura Z. ps. Iwan plan zgładzenia generała ustalono na spotkaniu w gdańskim hotelu Marina wiosną 1998...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9928

Wydanie: 9928

Zamów abonament