Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Centra badawczo-rozwojowe przegrywają w sporze z fiskusem

03 września 2014 | Prawo i praktyka | Anna Główka

Z WOKANDY | Odpis na fundusz innowacyjności oraz późniejsza płatność z jego rachunku jest tym samym wydatkiem. Wobec tego nie można go dwukrotnie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Anna Główka

Nie ma wątpliwości, że do kosztów uzyskania przychodów zalicza się odpisy na fundusz innowacyjności, dokonywane zgodnie z ustawą z 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Uprawnienia tego nie kwestionują ani organy podatkowe, ani sądy administracyjne. Inaczej jest w kwestii wydatków ponoszonych ze środków zgromadzonych na rachunku bankowym takiego funduszu. Wyrokiem z 4 lipca 2014 r. (II FSK 1863/12) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował – wbrew wcześniejszemu stanowisku WSA w Warszawie – dopuszczalność uznania takiego wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Warunki nadania statusu

Nadanie przedsiębiorcy statusu centrum badawczo-rozwojowego (CBR) jest jedną z form wspierania działalności innowacyjnej. Kwestie te reguluje ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Status centrum badawczo-rozwojowego może uzyskać przedsiębiorca prowadzący badania lub prace rozwojowe, jeżeli osiąga przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy w wysokości co najmniej 1,2 mln euro według zasad określonych w ustawie o rachunkowości. Minimum 20 proc. tej kwoty powinny stanowić przychody netto ze sprzedaży własnych usług badawczo-rozwojowych. Ponadto przedsiębiorca nie może zalegać z zapłatą podatków oraz składek na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9931

Wydanie: 9931

Spis treści
Zamów abonament