Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaką usługę wykonuje pośrednik wydający karty paliwowe

03 września 2014 | Prawo i praktyka | Aleksandra Majnusz
Aleksandra Majnusz
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Aleksandra Majnusz
Nabycie paliwa przy użyciu kart
źródło: Rzeczpospolita
Nabycie paliwa przy użyciu kart

rozliczenia | Transakcje zakupu benzyny i oleju napędowego, za które płaci się za pomocą kart paliwowych, należy traktować jako świadczenie usług o charakterze finansowym. Taki pogląd coraz częściej pojawia się w interpretacjach i orzecznictwie.

Zgodnie z art. 7 ust. 8 ustawy o VAT, gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach. Organy podatkowe i sądy uznają jednak, że w przypadku dostaw paliwa, za które płatność odbywa się z użyciem kart paliwowych, dostawa towaru pomiędzy dostawcą a pośrednikiem oraz między odbiorcą a pośrednikiem nie występuje.

Praktyka refakturowania

Przez lata nie budziło wątpliwości, że w przypadku dostaw realizowanych przez pośredników (w łańcuchu) dla celów VAT przyjmuje się fikcję prawną zakładającą, że dostawa miała miejsce dla każdego z podmiotów w łańcuchu, pomimo iż niektórzy z nich fizycznie towaru nie otrzymali. Oznacza to, że pośrednicy nie muszą posiadać jakichkolwiek środków pozwalających na przechowywanie lub transport towarów. Fizycznie bowiem towarem nie dysponują, co jednak nie powoduje, że tracą status podatnika VAT.

Podobną fikcję prawną przyjęto dla świadczenia usług (instytucja refakturowania). Za podlegające opodatkowaniu VAT uznano obciążanie kontrahenta kosztami danej usługi, mimo że wystawca faktury w rzeczywistości nie był wykonawcą tej usługi.

Regulacje dotyczące refakturowania znajdują odzwierciedlenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9931

Wydanie: 9931

Spis treści
Zamów abonament