Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Faworyzowanie przez przedsiębiorcę wierzycieli jest przestępstwem

03 września 2014 | Prawo i praktyka | Arkadiusz Jaraszek
Arkadiusz  Jaraszek
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Arkadiusz Jaraszek

PRAWO KARNE GOSPODARCZE | Kto w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, nie mogąc zaspokoić wszystkich wierzycieli, spłaca lub zabezpiecza tylko niektórych, czym działa na szkodę pozostałych, narusza prawo. Grożą za to nawet dwa lata pozbawienia wolności.

Firmy, które padną ofiarą zatorów płatniczych, powinny pamiętać o tym, że mają w swoich rękach wiele uprawnień umożliwiających im dochodzenie należności od nieuczciwych kontrahentów. W ostateczności po uzyskaniu tytułu wykonawczego mogą skierować sprawę do komornika w celu egzekucji należnych pieniędzy. Gdyby natomiast egzekucja była utrudniona, bo nieuczciwy kontrahent przekazał swój majątek lub jego część na rzecz innych podmiotów, to pokrzywdzone firmy powinny pamiętać o tym, że tego typu zachowania są zabronione. Mogą one skutkować pociągnięciem do odpowiedzialności członków władz nieuczciwej spółki.

Majątkowe interesy pod ochroną

Zgodnie z art. 302 § 1 kodeksu karnego kto w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, nie mogąc zaspokoić wszystkich wierzycieli, spłaca lub zabezpiecza tylko niektórych, czym działa na szkodę pozostałych, popełnia przestępstwo. Grozi za nie kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat.

Jak wskazał Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w wyroku z 27 października 2011 r. (II AKa 261/11), przepis ten ma chronić dobro prawne w postaci obrotu gospodarczego. W tym samym wyroku SA we Wrocławiu wskazał, że przepis ten chroni również majątkowe interesy wierzycieli ściśle powiązane z zobowiązaniem w postaci wierzytelności powstałej w ramach obrotu gospodarczego. Z tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9931

Wydanie: 9931

Spis treści
Zamów abonament