Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zleceniobiorczyni dostanie niższe świadczenie od etatowej mamy

12 września 2014 | Prawo i praktyka | Karolina Aromińska

Obliczając podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego dla pracowników, dolicza się też dodatkowe składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż miesiąc. Takich praw nie ma osoba zaangażowana na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Kobieta, która urodziła dziecko, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego niezależnie od tego, czy jest zatrudniona na umowie cywilnoprawnej czy o pracę. Zmiany, które weszły w życie 17 czerwca 2013 r., zrównały sytuację etatowców z zaangażowanymi na zleceniach, pod warunkiem że opłacają składkę chorobową. Obu grupom przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego z prawem do zasiłku macierzyńskiego.

Zrównane przywileje

Odpowiednio art. 180, 1821 i 1821a k.p. uprawniają matkę, która urodziła jedno dziecko, do urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 6 tygodni oraz urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni >patrz ramka. Razem wszystkie urlopy pozwalają się opiekować potomkiem aż przez 52 tygodnie.

Mimo że ustawa wprowadzająca zmiany do kodeksu pracy zrównała formalnie sytuację rodziców (prawo do części urlopu przysługuje też ojcu dziecka) zatrudnionych na umowie o pracę i zleceniu, w praktyce przysługująca tym drugim kwota z ZUS jest inna nawet przy tej samej wysokości wynagrodzenia podczas ciąży. Przyczyną są inne zasady obliczania zasiłku macierzyńskiego wypłacanego z ZUS. Nie oznacza to jednak, że matka zatrudniona przed porodem na zlecenie nie ma wpływu na wysokość otrzymywanego później świadczenia.

Przy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9939

Wydanie: 9939

Spis treści

Biznes Trendy

Zamów abonament