Z Oksfordu do pracy w kraju
Młodzi Polacy chętnie wybierają czołowe uczelnie za granicą, choć oznacza to spory finansowy balast na starcie.
Nina Suffczyńska z Londynu
W rankingu 100 najlepszych szkół wyższych publikowanym przez magazyn „Times" w pierwszej dziesiątce pojawiają się trzy uczelnie z Europy. Wszystkie znajdują się na Wyspach Brytyjskich: uniwersytety w Oksfordzie i Cambridge oraz politechnika Imperial College London. Ich dyplom to nie tylko rozległe kontakty i prestiż, ale przede wszystkim klucz otwierający drzwi do najlepszych pracodawców: banków inwestycyjnych, globalnych koncernów wydobywczych, międzynarodowych firm doradczych.
– W praktyce proces rekrutacji wygląda tak: kandydaci są dzieleni na trzy grupy – absolwenci Oxbridge lądują w jednej, ci z innych brytyjskich uczelni – w drugiej, a cała reszta – w trzeciej. Oczywiście tym z pierwszej grupy oferuje się najlepsze warunki – mówi Wojtek, 30-letni ekspert IT, który spędził kilka lat w Londynie, pracując dla znanej firmy technologicznej.
Więcej niż trybik w korporacji
O względy młodych Polaków, którzy opuszczają mury brytyjskich uniwersytetów, coraz częściej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta