Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mało motywujące podatki

25 marca 2015 | Ekonomia
Kwota wolna od podatku w Polsce jest jedną z najniższych wśród krajów UE
źródło: Rzeczpospolita
Kwota wolna od podatku w Polsce jest jedną z najniższych wśród krajów UE

Choć stawki opodatkowania dochodów z pracy zaliczają się u nas do niższych w Unii, to nasz system za mało wspiera rodziny i rynek pracy.

Anita Błaszczak, Anna Cieślak-Wróblewska

Nasz system jest średnio atrakcyjny przy dość wysokim opodatkowaniu i polityce mało przyjaznej dla podatników – twierdzi Tomasz Barańczyk, parter zarządzający działu prawno-podatkowego w firmie PwC komentując jej najnowszy raport nt. podatków i składek nakładanych na pracę w krajach Unii.

Raport potwierdza, że pod względem wysokości stawek (zwłaszcza tych w najwyższym progu podatkowym) z naszą 32-proc. wyglądamy całkiem korzystnie na tle krajów Unii. Jednak w porównaniu z ponad połową państw UE wyraźnie pozostajemy w tyle pod względem wysokości kwoty wolnej od podatku. Zgodnie z obecnymi przepisami w Polsce nie podlegają opodatkowaniu dochody do kwoty 3091 zł czyli ok. 750 euro, podczas gdy np. na Cyprze ta kwota jest 26-krotnie wyższa, zaś w Wielkiej Brytanii 18-krotnie wyższa.

Ulgi łagodzą

Co prawda w kilku krajach system w ogóle nie przewiduje kwoty wolnej od podatku, ale zwykle jest to związane z istniejącym tam podatkiem liniowym.

Jak podkreśla Joanna Narkiewicz-Tarłowska, wicedyrektor działu prawno-podatkowego PwC, kwota wolna od podatku może pobudzać rozwój rynku pracy – w wielu państwach traktowana jest bowiem jako zachęta do podjęcia pierwszej pracy. Może też sprzyjać walce z szarą strefą.

Takich efektów trudno oczekiwać przy kwocie tak niskiej jak w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10099

Wydanie: 10099

Spis treści
Zamów abonament