Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy zniewolą nas maszyny?

06 czerwca 2015 | Plus Minus | Andrzej Gontarz
autor zdjęcia: Andrzej Krauze
źródło: Plus Minus

Jeżeli chcemy wiedzieć, co będą mogły w przyszłości robić roboty, popatrzmy na samych siebie. 
Przyjrzyjmy się wyznawanym przez nas wartościom i zasadom.

Ci, którzy straszą przejęciem władzy nad ludźmi przez roboty, mają zazwyczaj na myśli nieprawdziwą sytuację, kiedy to rozwijają się tylko same maszyny, a wszystko inne wokół nich nie ulega zmianie. Podejście to bazuje na założeniu, że technologia sztucznej inteligencji będzie ewoluować w sposób całkowicie autonomiczny, w oderwaniu od jakichkolwiek procesów społecznych, kulturowych czy cywilizacyjnych.

Wielki czerwony guzik

Tymczasem w rzeczywistości rozwojowi robotyki, tak samo jak wszystkich innych dziedzin techniki, towarzyszą podejmowane przez ludzi działania dostosowawcze bazujące na respektowanych społecznie hierarchiach wartości. Mogą one sprawić, że w przyszłości roboty będą wykorzystywane w całkiem innym otoczeniu i na innych warunkach, niż obecnie sobie wyobrażamy.

W tym kontekście wątpliwe wydaje się w ogóle mówienie o tzw. etyce robotów. Etyka jako umiejętność odróżniania dobra od zła może być przypisana jedynie ludziom, którzy roboty tworzą lub z robotów korzystają. Nie ma podstaw, by na poważnie traktować przypuszczenia, że samochód autonomiczny będzie musiał kiedykolwiek sam decydować, czy narażać bezpieczeństwo pasażerów przez gwałtowny skręt w bok i uderzenie w latarnię, by chronić życie pieszego, który wtargnął przed maskę, czy też ratować pasażerów, poświęcając dla nich zdrowie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10159

Wydanie: 10159

Zamów abonament