Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeszczepianie wzroku

05 lutego 1997 | Nauka i Technika | ZW

Tkanki poronionych płodów coraz częściej wykorzystywane są do przywracania ludziom zdrowia

Przeszczepianie wzroku

Przeszczep komórek siatkówki, pobranych z poronionego płodu jest w stanie przywrócić wzrok lewego oka 80-letniej kobiety, którą poddali zabiegowi specjaliści z Akademii Medycznej Uniwersytetu Chicago. Powodzenie tej operacji może przesądzić o tym, czy w przyszłości skończy się koszmar wielu niewidomych, którzy utracili wzrok na skutek uszkodzenia tkanki, pełniącej rolę błony wewnętrznej gałki ocznej, wrażliwej na promienie świetlne. Wykorzystanie do tego tkanek płodów jest dość kontrowersyjne, ale oftalmolodzy podkreślają, że dzięki nim można pomóc zarówno ludziom, którzy przestali widzieć z powodu zwyrodnienia plamki (jedno z najczęstszych schorzeń osób w starszym wieku) , jak i barwnikowego zwyrodnienia siatkówki.

Jak pisze agencja Reutera, podobne operacje były już wykonywane wcześniej, ale nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Tylko niektórzy chorzy i to częściowo odzyskali wzrok. Mimo tego lekarze nie zaniechali prób. Twierdzą, że zastosowanie skutecznej metody jest tylko kwestią czasu. W klinice Chicago, jak informuje agencja Reutera, zespół chirurgów pod kierunkiem dr Samira Petela zastosował ulepszoną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 986

Spis treści
Zamów abonament