Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Decyzja o terminie wakacji zawsze należy do szefa

16 lipca 2015 | Praca i ZUS | Michał Szuszczyński
Michał Szuszczyński, radca prawny, SZUSZCZYŃSKI Kancelaria Prawa Pracy
źródło: materiały prasowe
Michał Szuszczyński, radca prawny, SZUSZCZYŃSKI Kancelaria Prawa Pracy

Pracownik może zacząć korzystać z urlopu wypoczynkowego dopiero po jego udzieleniu przez pracodawcę. Nie wystarczy więc samo złożenie wniosku. Dotyczy to również dni wybieranych w trybie na żądanie.

Czy każdemu pracownikowi należy udzielić urlopu? A może za zgodą etatowca w miejsce urlopu wolno mu wypłacić dodatkowe wynagrodzenie, gdy pracodawca nie ma szans zapewnić wakacji?

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest niezbywalne. Oznacza to, że nawet w porozumieniu z pracownikiem urlopu nie może zastąpić wypłata na jego rzecz dodatkowego wynagrodzenia. Wyłącznie w razie rozwiązania umowy o pracę niewybraną część urlopu wolno zamienić na formę pieniężną w postaci ekwiwalentu. W każdym innym przypadku takie działanie pracodawcy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika zagrożonym karą od 1 tys. do 30 tys. zł.

- Od kogo zależy, czy urlop zostanie wykorzystany od razu w całości, czy podzielony na części?

Pracodawca powinien brać pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w zakładzie. To generalna zasada. Obowiązuje ona zarówno przy udzielaniu urlopów na podstawie sporządzonego planu, jak i wtedy, gdy firma nie tworzy takiego grafiku i urlopów udziela w porozumieniu z pracownikiem.

Pracodawcy często zapominają o tym, że przynajmniej jedna część urlopu ma trwać nieprzerwanie 14 dni kalendarzowych. Naruszenie tej zasady i nadmierne rozdrabnianie urlopu Państwowa Inspekcja Pracy może również potraktować jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

- Szef nie musi zatem akceptować wniosku pracownika,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10193

Wydanie: 10193

Spis treści
Zamów abonament