Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przegrane zwycięstwa, zwycięskie klęski

14 sierpnia 2015 | Plus Minus | Bogusław Chrabota
Bogusław Chrabota
źródło: Rzeczpospolita
Bogusław Chrabota

Mam wrażenie, że my, Polacy, mamy w sobie jakąś paranoiczną skłonność do absolutyzowania klęsk i zwycięstw. Na dodatek widzimy je punktowo, w oderwaniu od szerszych kontekstów i procesów, w których są zawieszone. A przecież historia jest przekorna. To, co jednym wydaje się zwycięstwem, dla innych może być klęską. To, w czym jedni dostrzegają symptomy triumfu, dla innych może być zapowiedzią ostatecznej porażki. Przerabiamy to zresztą tu, nad Wisłą, co roku przy okazji powstańczych rocznic. Trudno jednak nie myśleć o Powstaniu Warszawskim pod koniec lata, zwłaszcza w stolicy, która nigdy tak naprawdę nie otrząsnęła się z powstańczej traumy. I pewnie nie otrząśnie. Ale nie o powstaniu tym razem.

Ilekroć myślę o antynomiach w pojmowaniu historii, przychodzi mi na myśl kariera Napoleona Bonaparte i większość z jego wojennych przedsięwzięć. Ma zresztą Korsykanin, podobnie jak nasi powstańczy dowódcy, mniej więcej tyle samo gorliwych wyznawców, co zaprzysięgłych wrogów, w Anglii, Niemczech, a nawet samej Francji. Geniusz? Bez wątpienia. Bóg wojny? Też trudno mieć wątpliwości. Ale konstruktor czy burzyciel? Sprawca chaosu czy inżynier,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10218

Wydanie: 10218

Spis treści
Zamów abonament