Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Debata Plusa Minusa

05 września 2015 | Plus Minus
źródło: Plus Minus

Czym była „Solidarność" z lat 1980-1981? Kolejnym powstaniem? Pospolitym ruszeniem? Ruchem narodowowyzwoleńczym? Groźną i piękną burzą? Na te pytania usiłowali dać odpowiedź uczestnicy debaty „Plusa Minusa", która odbyła się w poniedziałek 31 sierpnia 2015 r. 
w warszawskiej kawiarni Niespodzianka.

Bogusław Chrabota: Tradycja insurekcyjna

Kiedy wchodziłem w dorosłość, struktury „Solidarności" były już głęboko ukryte, jednak pamiętam, że idąc na uniwersytet, natychmiast wpadłem w objęcia całej masy ruchów, którym przestrzeń do działania dała właśnie „Solidarność". W historii PRL było przecież wiele ruchów robotniczych, dlaczego więc akurat ten był tak szczególny? Mnie bliskie jest rozpatrywanie tego zjawiska w ramach polskiej tradycji insurekcyjnej, jako próby wybicia się na wolność, zrzucenia obcego jarzma.

Andrzej Paczkowski: Sejmik szlachecki

Czasem próbuje się „Solidarność" przedstawiać jako jeden wielki monolit: całe wielomilionowe społeczeństwo, jednakowo myślące, czujące, mające jednakowe aspiracje. Jednak to piękno...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10236

Wydanie: 10236

Zamów abonament