Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wezwanie koniecznie z pouczeniem

29 września 2015 | Administracja | Michał Cyrankiewicz

Obywatele, przedsiębiorcy oraz 
ich związki mogą składać petycje do instytucji publicznych. O tym, czy pismo ma taki charakter, decyduje jego treść, a nie forma.

Michał Cyrankiewicz

6 września 2015 r. weszły w życie przepisy ustawy z 11 maja 2014 r. o petycjach (dalej: ustawa). Przyznaje ona każdemu obywatelowi (a także grupie obywateli) oraz przedsiębiorcom prawo do wnoszenia petycji do organów władzy publicznej, m.in. Sejmu, Senatu, premiera, organów jednostek samorządu terytorialnego (JST). Taką petycję można wnieść również do organizacji lub instytucji społecznej wykonującej zadania publiczne, np. do Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub do samorządowych instytucji kultury.

Petycja może być składana w interesie publicznym, w interesie podmiotu wnoszącego petycję bądź w imieniu osoby trzeciej. W tym ostatnim przypadku konieczna jest jeszcze zgoda zainteresowanego.

Pamiętaj

Ponieważ ustawa wśród podmiotów uprawnionych do składania petycji wymienia osoby prawne, jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi oraz grupy tych podmiotów (art. 2 ust. 1 ustawy), przyjmuje się, że prawo wnoszenia petycji przysługuje także jednostkom samorządu terytorialnego. A także związkom JST lub zrzeszającym samorządy stowarzyszeniom.

Wymagania formalne

Żeby pismo uznane za petycję mogło być rozpatrzone, musi spełniać wymogi formalne określone w art. 4 ustawy. Po pierwsze, musi być złożone w formie pisemnej i zawierać oznaczenie podmiotu wnoszącego petycję. W przypadku gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10256

Wydanie: 10256

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament