Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie można pozostawić korespondencji sąsiadowi spółki

29 września 2015 | Administracja | Anna Puszkarska

Anna Puszkarska, 
radca prawny
źródło: materiały prasowe

Anna Puszkarska, 
radca prawny

Jeżeli adresat pisma nie jest osobą fizyczną, doręcza się je w siedzibie tego podmiotu osobie uprawnionej do odbioru pism. Przekazanie takiego pisma sąsiadowi czy dozorcy domu nie wywołuje skutków prawnych.

Problem

Pracownik organu miał doręczyć pismo adresowane do spółki jawnej. Drzwi biura spółki były jednak zamknięte, w związku z czym pozostawił je w sąsiednim lokalu zajmowanym przez innego przedsiębiorcę, z prośbą o przekazanie pisma adresatowi. Czy skorzystanie z takiego rozwiązania było zgodne z przepisami?

Co mówią przepisy

Zgodnie z art. 39 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) organ administracji doręcza pisma za pokwitowaniem przez operatora pocztowego, przez swoich pracowników lub przez inne upoważnione osoby lub organy.

W art. 45 k.p.a. przewidziano, że jednostkom organizacyjnym i organizacjom społecznym należy doręczać pisma w lokalu ich siedziby do rąk osób uprawnionych do odbioru pism. W przypadku takich podmiotów stosuje się odpowiednio art. 44 k.p.a., co oznacza, że w razie niemożności doręczenia pisma w siedzibie jednostki:

- operator pocztowy przechowuje je przez 14 dni w swojej placówce pocztowej – w razie doręczania pisma przez operatora pocztowego,

- pismo składa się na 14 dni w urzędzie właściwej gminy (miasta) – w razie doręczania pisma przez pracownika urzędu gminy (miasta) lub upoważnioną osobę lub organ.

Zawiadomienie o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru w terminie siedmiu dni, licząc od dnia pozostawienia zawiadomienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10256

Wydanie: 10256

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament