Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie z każdej zaliczki trzeba się rozliczyć z fiskusem

28 października 2015 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz

Firma, która otrzyma od unijnego kontrahenta fakturę potwierdzającą przedpłatę całości ceny towaru, nie musi jej wykazywać w deklaracji VAT. Obowiązek podatkowy z tytułu WNT wyznaczy dopiero faktyczna dostawa zamówienia.

– Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane VAT. 4 października 2015 r. unijny kontrahent wystawił na spółkę fakturę zaliczkową obejmującą 100 proc. ceny na poczet dostawy maszyny. Dostawa towaru jest planowana na przełom października i listopada 2015 r. Z informacji uzyskanych od kontrahenta wynika, że nie wystawi on faktury końcowej, ponieważ faktura zaliczkowa jest wystawiona na 100 proc. ceny i zgodnie z przepisami państwa kontrahenta faktura końcowa nie jest wystawiana. Faktura zaliczkowa jest powiązana bezpośrednio z zamówieniem i późniejszą dostawą – wiadomo, za jakie konkretnie towary należna jest zaliczka. Faktura zawiera dokładną specyfikację zamówienia (rodzaj towarów, ilość towarów itp.). Kiedy spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia maszyny? Jak przedstawia się sprawa odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia, skoro spółka nie będzie dysponować fakturą potwierdzającą zrealizowanie dostawy przez unijnego kontrahenta? – pyta czytelnik.

W wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów (WNT) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zrealizowano dostawę towaru będącego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10281

Wydanie: 10281

Spis treści
Zamów abonament