Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przestępczość w obrocie bezgotówkowym

28 października 2015 | Rzecz o prawie | Mariusz Minkiewicz Adrian Latoszek
autor zdjęcia: Miroslaw OwczareK
źródło: Rzeczpospolita

Ustawowe przyzwolenie, by bank nie weryfikował podanej w przelewie nazwy beneficjenta, znakomicie ułatwia zadanie cyberprzestępcom – ostrzegają prawnicy.

Adrian Latoszek, Mariusz Minkiewicz

Powszechność bezgotówkowego obrotu pieniężnego, a także coraz częstsze korzystanie z bankowości elektronicznej, pozwalają na szybkie i dogodne płatności. Poza istotnymi korzyściami dla gospodarki i wygodą klientów niestety w naturalny sposób zwiększają również skalę naruszeń bezpieczeństwa i działalności przestępczej. Przestępstwa dokonywane są często przez międzynarodowe grupy wyrafinowanymi metodami, w tym technikami hakerskimi (stąd potoczne określanie ich mianem cyberprzestępstw). Ich ofiarą coraz częściej padają oprócz osób fizycznych także przedsiębiorstwa, zwłaszcza te dokonujące regularnie międzynarodowych transakcji znacznej wartości.

Na włam, na problem techniczny, na telefon

Przestępcy często zbierają również szczegółową wiedzę o działalności danego przedsiębiorcy, o czym świadczy zaangażowanie osób wewnątrz firmy lub długotrwałe monitorowanie aktywności przedsiębiorstwa po sforsowaniu zabezpieczeń systemów informatycznych.

Cyberprzestępstwo może polegać na „klasycznym" włamaniu się na konto posiadacza rachunku na internetowej platformie transakcyjnej, np. przy użyciu złośliwego oprogramowania (malware). Często jednak z uwagi na zabezpieczenia używane powszechnie w bankowości internetowej (takie jak hasła jednorazowe lub esemesowe), sprawcy stosują bardziej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10281

Wydanie: 10281

Spis treści
Zamów abonament