Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bankruci będą mogli wrócić do biznesu

30 października 2015 | Pierwsza strona | Marek Domagalski

Nie ma potrzeby, by prezesowi upadłej firmy zakazywać bycia np.sklepikarzem.

Sąd Najwyższy wydał precedensowy wyrok, który ucieszy niejednego przedsiębiorcę. Uznał, że zakaz prowadzenia działalności gospodarczej można ograniczyć do wybranej formy. Oznacza to, że można jedynie zakazać np. zajmowania stanowisk menedżerskich. Dzięki temu były prezes będzie mógł założyć działalność gospodarczą i poprowadzić np. sklep.

Do tej pory sądy uniemożliwiały prowadzenie wszelkich form działalności: firmy na własny rachunek, spółki, zasiadania w zarządzie, radzie nadzorczej itd. W ten sposób osoby, którym w biznesie powinęła się noga i np. za późno zgłosiły upadłość, znikały z rynku przedsiębiorców. A taki zakaz może sięgać nawet dziesięciu lat.

Po wyroku SN jest szansa, że były prezes nie będzie miał zamkniętej drogi do biznesu. A spraw o zakaz prowadzenia działalności z roku na rok przybywa. 
W ciągu ostatnich pięciu lat ich liczba wzrosła o ponad 210 proc. W 2010 r. zapadło 351 wyroków, w 2014 r. – już 726. Sędziowie i praktycy krytycznie orzeczenie SN. Zakaz ma chronić rynek – mówią. —dom >C1

Wydanie: 10283

Wydanie: 10283

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament