Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Węgiel i wpływy Rosji

12 stycznia 2016 | Ekonomia
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa

Czy priorytety rządu Beaty Szydło i zmiany w strukturze administracji zapewnią bezpieczeństwo energetyczne 
– zastanawia się prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Grzegorz Wiśniewski

Priorytetem rządu jest „zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom naszego kraju", w tym „bezpieczeństwa gospodarczego, szczególnie w sferze gospodarczej i informatycznej" – powiedziała premier Beata Szydło w swoim exposé. Bezpośrednio po exposé Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która umożliwiła utworzenie Ministerstwa Energii i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Zarówno minister ds. energii, którego politycznym zadaniem ma być „zachowanie polskiego węgla jako źródła energii", a formalnie m.in. dbałość o infrastrukturę przesyłowych systemów energetycznych, jak i pełnomocnik sprawujący nadzór na państwowymi operatorami sieci przesyłu, mają w kompetencjach odpowiedzialność za bezpieczeństwo energetyczne.

W ustawie – Prawo energetyczne zostało ono zdefiniowane jako „stan gospodarki umożliwiający pokrycie bieżącego i perspektywicznego zapotrzebowania odbiorców na paliwa i energię w sposób technicznie i ekonomicznie uzasadniony, przy zachowaniu wymagań ochrony środowiska". Powstaje pytanie, czy nowa struktura zarządzania sprosta zadaniom postawionym w prawie energetycznym i czy ta definicja bezpieczeństwa energetycznego jest wystarczająca. Ustawa wymienia trzy jego aspekty: techniczny, ekonomiczny i ekologiczny, nie definiując ich wzajemnych relacji. Błędem wydaje się traktowanie ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10341

Wydanie: 10341

Spis treści
Zamów abonament