Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

E-papierosy jak zwykłe

09 marca 2016 | Prawo | Karolina Kowalska

Niepełnoletni nie kupi już papierosów elektronicznych.

Tak przewiduje nowelizacja ustawy o ochronie przed następstwami używania tytoniu. Jej projekt we wtorek przyjęła Rada Ministrów.

Dostosowuje ona polskie przepisy do dyrektywy UE dotyczącej wyrobów tytoniowych, która wchodzi w życie 20 maja 2016 r. Nowelizacja pod wieloma względami zrównuje e-papierosy z tradycyjnymi. W sklepach w widocznym miejscu mają zawisnąć tablice: „Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18".

Niepełnoletni nie kupią też wkładów do e-papierosów z płynem zawierającym nikotynę. E-papierosów nie będzie też można detalicznie sprzedawać i kupować przez internet.

Podobnie jak tradycyjnych, elektronicznych nie będzie można palić w miejscach publicznych – na przystankach, w autobusach, pociągach, szpitalach, szkołach czy na placach zabaw. Za złamanie tego zakazu ma grozić 500 zł mandatu. E-papierosy, tak jak wyroby tytoniowe, obejmie też zakaz reklamy, a ich producenci i importerzy nie będą sponsorować imprez sportowych, kulturalnych, oświatowych ani zdrowotnych. Kara za złamanie zakazu reklamy wyniesie 200 tys. zł.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Wydanie: 10390

Wydanie: 10390

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament