Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie prawa ma firma pokrzywdzona przestępstwem

11 marca 2016 | Prawo w biznesie | Arkadiusz Jaraszek
Arkadiusz Jaraszek, 
prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota
źródło: materiały prasowe
Arkadiusz Jaraszek, 
prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota

Przedsiębiorca może także zawiadomić o przestępstwie. Od połowy lutego musi otrzymać kopię swojego zawiadomienia. W przypadku wszczęcia postępowania karnego ma prawo aktywnie brać w nim udział i wnosić o przeprowadzenie dowodów czy też zapoznawać się z materiałami śledztwa.

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy zostali pokrzywdzeni przestępstwem, czy też osoby reprezentujące interesy pokrzywdzonych spółek muszą pamiętać o tym, że ze swoimi problemami mogą zwrócić się o pomoc do organów ścigania – policji i prokuratury, a także innych wyspecjalizowanych służb, takich jak Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Można już żądać kopii zawiadomienia

Jeżeli przedsiębiorca uważa, że został pokrzywdzony przestępstwem, to ma prawo złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie takie może złożyć na piśmie, ale też ustnie do protokołu przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie czy też protokołu przesłuchania w charakterze świadka – pokrzywdzonego. Składając takie ustne zawiadomienie, przedsiębiorca musi pamiętać o obowiązku mówienia prawdy. W przeciwnym razie naraża się na surową odpowiedzialność karną. Składanie fałszywych zeznań stanowi bowiem przestępstwo. Zgodnie z art. 233 § 1 kodeksu karnego kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, popełnia przestępstwo. Grozi za nie do trzech lat pozbawienia wolności. Warunkiem odpowiedzialności jest to, aby przyjmujący zeznanie, działając w zakresie swoich uprawnień, uprzedził zeznającego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebrał od niego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10392

Wydanie: 10392

Spis treści
Zamów abonament