40 lat temu w Spodku stał się cud

20 kwietnia 2016 | Sport | Wojciech Małysz

Od soboty mistrzostwa świata Dywizji IA z udziałem Polaków. Katowice to dla tego sportu miejsce historyczne.

8 kwietnia 1976 r. Polacy grali tu pierwszy mecz mistrzostw świata ze Związkiem Radzieckim. Przegrali wszystkie wcześniejsze spotkania z ZSRR, trzy lata wcześniej polegli w Moskwie 0:20, a dwa miesiące wcześniej, na igrzyskach w Innsbrucku – 1:16. Tymczasem po pierwszej tercji prowadzili 2:0, po golach Mieczysława Jaskierskiego i Ryszarda Nowińskiego.

Na początku drugiej tercji Borys Michajłow zmniejszył stratę, ale Polacy wbili dwa kolejne gole (Wiesław Jobczyk i ponownie Jaskierski). Potem strzelił Aleksandr Jakuszew, odpowiedział Jobczyk. Po dwóch tercjach było 5:2. W trzeciej Rosjanie trafili dwa razy, ale niezawodny Jobczyk zdobył swoją trzecią bramkę. Polska wygrała 6:4. To było jak cud.

Kapitalnie bronił Andrzej Tkacz, mimo że (a może właśnie dzięki temu) dzień wcześniej w Sosnowcu pobili go esbecy. Z opresji uwolnił go dopiero ich przełożony, który rozpoznał bramkarza reprezentacji. Z kolei wspaniały bramkarz radziecki Władisław Trietjak pojawił się na lodowisku dopiero wtedy, gdy jego zastępca wpuścił cztery bramki.