Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy roszczenie przedsiębiorcy jest usprawiedliwione w zasadzie

13 maja 2016 | Prawo w biznesie | Łukasz Zboralski
Łukasz 
Zboralski, radca prawny, 
Kancelaria Prawna Piszcz, 
Norek i Wspólnicy
źródło: materiały prasowe
Łukasz 
Zboralski, radca prawny, 
Kancelaria Prawna Piszcz, 
Norek i Wspólnicy

Wyrok wstępny to rzadko stosowana instytucja procesowa, która może się przyczynić do szybszego zakończenia postępowania sądowego, obniżenia jego kosztów oraz czasochłonności.

Warto nieco bliżej zapoznać się z podstawą wydania takiego wyroku oraz innymi zagadnieniami z nim związanymi, może to bowiem okazać się pomocne w działalności gospodarczej przedsiębiorcy.

Nie wchodząc w szczegóły dotyczące rodzajów roszczeń, które kierowane są do sądów, zauważyć należy, że dominują tzw. procesy o zasądzenie. W ich ramach powód domaga się od pozwanego określonej sumy pieniędzy z określonego tytułu (wynagrodzenia umownego, odszkodowania, bezpodstawnego wzbogacenia, etc.). Niejednokrotnie w takich postępowaniach sporne okazuje się jednak nie tylko to, jaką kwotę pozwany ma zapłacić, ale czy w ogóle zobowiązany jest do zapłaty jakiejkolwiek sumy.

Przykładowo, przedsiębiorca będący pracodawcą, pozwany przez pracownika o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy, w wyniku którego ucierpiał pracownik, twierdzi, że nie ponosi w ogóle odpowiedzialności za taki wypadek. Skoro pozwany nie przyjmuje odpowiedzialności za wypadek, to siłą rzeczy odmawia także zapłaty jakiejkolwiek należności z tego tytułu.

Sporne reguły

Mamy wówczas do czynienia z sytuacją, w której wobec faktu, że sporna pozostaje zasada odpowiedzialności danego podmiotu, to tym bardziej sporna jest także wysokość kwoty żądanej przez powoda.

W przypadku takim, jak opisany, strona inicjująca postępowanie sądowe (powód) może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10444

Wydanie: 10444

Spis treści
Zamów abonament