Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiana korzystającego nie wymaga weryfikacji kontraktu

28 września 2016 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka

Także przed 2013 r. cesja umowy leasingu nie wpływała na podatkowe skutki takiego kontraktu.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie najmu (jako wynajmujący) i leasingu (jako leasingodawca) pojazdów samochodowych oraz maszyn. Zawiera – jako finansujący - umowy leasingu operacyjnego w rozumieniu m.in. art. 17a pkt 1 ustawy o CIT spełniające przesłanki z art. 17b ust. 1 tej ustawy. W okresie trwania niektórych umów leasingu operacyjnego dojdzie do zmiany korzystającego. Przez zawarcie cesji (lub innej umowy przeniesienia praw) nastąpi przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu z obecnego korzystającego (cedenta, zbywcy) na nowego korzystającego (cesjonariusza, nabywcy). Na moment zmiany korzystającego okres pozostający do zakończenia umowy leasingu może być krótszy niż 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji.

Spółka zapytała o podatkowe skutki cesji. Sama uważała, że jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu przeniesie na nowego korzystającego własność środków trwałych za cenę nie niższą od ich hipotetycznej wartości netto, to przychodem z ich sprzedaży będzie ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży. Kosztem uzyskania przychodów będzie rzeczywista wartość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10560

Wydanie: 10560

Spis treści
Zamów abonament