Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sposób na zbiorową amnezję

28 września 2016 | Rzecz o prawie | Kuba Gąsiorowski Marcin Kaliński
źródło: AFP

Czy następnemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych w prowadzeniu polityki będzie doradzać specjalna Rada Historyków? – pytają eksperci.

W Stanach Zjednoczonych trwa debata, czy przy następnym prezydencie powinien działać specjalny organ doradczy złożony z historyków. Wszystko to za sprawą pochodzącego ze Szkocji historyka – profesora Nialla Fergussona z Harvardu, uznanego przez magazyn „Times" za jednego ze stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Propozycja szkockiego uczonego nie ma jednak nic wspólnego z tym, co w Polsce określa się mianem „polityki historycznej" (czy „polityki pamięci"). Jej celem jest raczej zaprzęgnięcie historyków do doradzania prezydentowi USA w podejmowaniu bieżących decyzji w polityce wewnętrznej i zagranicznej.

Fergusson, znany z takich głośnych (wydanych również w Polsce) publikacji jak „Potęga pieniądza", czy „Kolos. Cena amerykańskiego imperium" opublikował (wraz z innym uczonym – profesorem Grahamem Allisonem) w prasie oraz na stronie internetowej Uniwersytetu Harvarda manifest tzw. historii stosowanej (ang. „applied history"). Sam uniwersytet uruchomił zaś specjalny projekt pod tą właśnie nazwą.

Naszym zdaniem warto pochylić się nad tą inicjatywą również w Polsce. Propozycja Fergussona oraz Alisona stanowi bowiem coś więcej niż zajmującą intelektualnie rozrywkę i zmierza do przywrócenia historii („nauczycielki życia", jak mawiali starożytni Rzymianie) należnego jej miejsca w świecie zdominowanym przez analizy oparte na modelach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10560

Wydanie: 10560

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament