Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kujawskie ślady Fryderyka Chopina

29 września 2016 | Życie Kujawsko-Pomorskigo | Janina Blikowska

Wychował się w Warszawie, ale to na Pomorzu i Kujawach poznał ludowe mazurki, oberki, kujawiaki, które potem wykorzystał w swojej twórczości.

Mazowsze, a zwłaszcza stolica, to rodzinne miejsca największego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Ale bywał też na Kujawach, a te pobyty zmieniły jego postrzeganie świata i miały ogromny wpływ na muzykę. Ten region zaraz po Mazowszu może się pochwalić się największą ilością miejsc powiązanych z wielkim kompozytorem.

Najważniejszym z nich jest Szafarnia w powiecie golubsko-dobrzyńskim. To w tamtejszym dworze młody Frycek dwa razy spędzał wakacje u swojego przyjaciela Dominika Dziewanowskiego, którego bliscy troszczyli się o zdrowie zdolnego młodzieńca. – Jestem zdrów z łaski Pana Boga i najprzyjemniej zawsze czas mi schodzi. Nie czytam, nie piszę, ale gram, rysuję, biegam, używam świeżego powietrza – pisał Fryderyk Chopin w liście z Szafarni do swoich rodziców.

W czasie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10561

Wydanie: 10561

Spis treści
Zamów abonament