Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nareszcie osiągnąłem cel

29 października 2016 | Plus Minus | Marcel Woźniak
Debiutant w Nowym Jorku. Mający czterdzieści siedem lat Lolek, który kilka miesięcy wcześniej notował idiomy ze słowników, debiutuje w USA tekstem w „New Yorkerze”!
źródło: Rzeczpospolita
Debiutant w Nowym Jorku. Mający czterdzieści siedem lat Lolek, który kilka miesięcy wcześniej notował idiomy ze słowników, debiutuje w USA tekstem w „New Yorkerze”!
Cztery świeczki na torcie. Czwarte urodziny Matthew i Rebeki, 6 lutego 1985
źródło: Dzięki uprzejmości wydawnictwa MG
Cztery świeczki na torcie. Czwarte urodziny Matthew i Rebeki, 6 lutego 1985
źródło: Rzeczpospolita

Leopold Tyrmand był zmęczony bitwami z lewicującymi mediami, znów spychany na margines życia intelektualnego. Nie rozumiał, że język, którego używa – na przykład w „Cywilizacji komunizmu" – jest dla Amerykanów niezrozumiały.

Kiedy John A. Howard przeczytał w „American Scholar" tekst pod tytułem „The Media Shangri-La" (Raj mass mediów), natychmiast napisał do jego autora.

Po niepowodzeniach literackich Tyrmand jeszcze kierował ostrze swojego pióra na kulturę masową Ameryki, która w drugiej połowie lat 70. ulegała w tej sferze sporym przeobrażeniom. Dzięki intensywnemu rozwojowi nadawcy telewizyjni oraz dystrybutorzy sieci kablowej stworzyli pomiędzy amerykańskimi domami sieć informacyjno-reklamową oddziałującą na dużą skalę, porównywalną z zasięgiem dzisiejszego internetu.

Wszechobecna komercja, pogoń za sensacją i publiczne przyzwolenie na propagowanie liberalnych postaw w środkach masowego przekazu zaczęły zajmować istotne miejsce w dyskursie o stanie ówczesnej Ameryki.

Howard odnalazł w tekście Tyrmanda błyskotliwą i niezwykle wnikliwą analizę sytuacji panującej w kraju. Wystosował oficjalny list, a swoją sekretarkę poinstruował, by natychmiast zdobyła numer telefonu do autora artykułu. Niedługo później Howard i Tyrmand odbyli rozmowę, w wyniku której umówili się na spotkanie.

W Rockford, w stanie Illinois.

Rockford znajdowało się o dwie godziny drogi od Chicago. Chicago zaś znajdowało się dwanaście godzin drogi od New Caanan. Tak, to był zupełnie inny świat.

John A. Howard był rektorem tamtejszego college'u, a także dyrektorem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10587

Wydanie: 10587

Zamów abonament